عمل لیزیک چشم

عمل لیزیک چشم

عمل لیزیک چشم

“جراحی چشم لیزیک” نوعی جراحی با نور لیزر بر روی چشم است که به طور معمول برای درمان نزدیک بینی، دوربینی و آستیگماتیسم و ​​به طور کلی برای برداشتن دائمی عینک انجام می شود. جراحی لیزیک به شما این امکان را می دهد که عینک را کنار بگذارید و از محدودیت های آن خلاص شوید. روش لیزیک مانند سایر انواع جراحی درمان بینایی، شکل قرنیه را تغییر می دهد و این کار را با پرتو لیزر انجام می دهد و قرنیه را اصلاح می کند تا زمانی که نور وارد چشم می شود، بتوان آن را به درستی روی شبکیه متمرکز کرد.

در اکثر موارد عمل لیزیک چشم بدون درد بوده و نیازی به بیهوشی ندارد و در عرض 15 دقیقه برای هر دو چشم انجام می شود. نتایج آن بهبود بینایی بدون استفاده از عینک یا لنزهای تماسی است و اولین نتایج معمولاً در عرض 24 ساعت قابل مشاهده است. اگر به دلیل نازکی قرنیه صلاحیت انجام این عمل را ندارید، انواع دیگر جراحی های اصلاح بینایی مانند PRK، LASIK و IOL نیز در دسترس هستند. پزشک تعیین می کند که کدام یک از این روش ها برای شرایط شما مناسب تر است. اگر به دلیل قوز قرنیه نمی توانید از روش های لیزر استفاده کنید، می توانید از روش های مدرن مختلف مانند لنزهای اسکلرا برای درمان قوز قرنیه خود استفاده کنید.

تکنیک های جراحی لیزر برای عیوب انکساری

در حال حاضر جراحی عیوب انکساری به روش های مختلفی انجام می شود.

لیزیک

در این روش ابتدا یک لایه بسیار نازک از سطح قرنیه برداشته می شود. این کار با استفاده از دستگاهی به نام میکروکراتوم انجام می شود. میکروکراتوم با استفاده از تیغ با سرعت بسیار بالا لایه برداری می کند. سپس چشم پزشک لیزر را به میزان مناسب و در محل مشخصی از سطح قرنیه می تاباند تا انحنای قرنیه را اصلاح کند. در انتها لایه برداشته شده دوباره سر جای خود قرار می گیرد.

فمتولیزیک

فمتولیز آخرین نوآوری در اصلاح نزدیک بینی، دوربینی و آستیگماتیسم است. فمتولیز از نظر روش های جراحی بسیار شبیه لیزیک است. تفاوت اصلی این دو روش در نحوه ایجاد برش قرنیه است. بنابراین در فمتولیز از “لیزر فمتوثانیه” برای ایجاد برش استفاده می شود که سرعت، دقت و ایمنی عمل را تا حد زیادی افزایش می دهد. به عبارت دیگر فمتولیز یک روش پیشرفته لیزیک است. که در آن به جای میکروکراتوم از لیزر استفاده می شود. به همین دلیل به آن «لیزیک تمام لیزری» و «جراحی بدون تیغ» نیز می‌گویند.

فمتولیزیک تمام ویژگی های مثبت لیزیک را دارد. ویژگی هایی مانند سرعت در بهبود بینایی، تسکین سریع درد و بازگشت به زندگی روزمره در مدت کوتاهی پس از جراحی؛ علاوه بر همه اینها به دلیل اینکه تمام مراحل عمل فمتولیزیک با لیزر انجام می شود، دقت و سلامتی بی نظیری را برای شما به ارمغان می آورد.

به همین دلایل، در حال حاضر، فمتولیز یکی از رایج ترین روش ها برای اصلاح عیوب انکساری در اروپا و آمریکا است.

 

Leave a Reply